Skip to content

20 Rutgers StreetBelleville, NJ 07109

Built 1897

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 22, 2005

Property Information

Block9406
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class45
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,700
43%
Improvement Value:$107,300
57%
Total Assessment$188,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,582+3.0%
2024$7,358+3.1%
2023$7,135+1.4%
2022$7,037+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1897