Skip to content

30 Academy StreetBelleville, NJ 07109

Built 1942

Last Sale Date
Jan 21, 2022

Property Information

Block9501
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class10
Description1SCB2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,111
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$361,800
43%
Improvement Value:$481,800
57%
Total Assessment$843,600

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1942