Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
16-18 Ralph StreetBelleville, NJ 07109
Vacant Land
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 13, 2020
Property Information
Block9502
Lot17.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page95
Building Details
Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$114,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$114,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $4,598 | +3.0% |
| 2024 | $4,462 | — |
Property History
No events match the selected filters.