Skip to content

61-65 Greylock AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1951
Industrial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 9, 2009

Property Information

Block9804
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page98

Building Details

Building Class---
Description1SCB INDUS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,325
Acreage0.59

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$216,800
57%
Improvement Value:$160,900
43%
Total Assessment$377,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,233+3.0%
2024$14,783+3.1%
2023$14,334+1.4%
2022$14,137+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 5524, Page 444

Property Built

Built

Year Built: 1951