Skip to content

503 Watchung AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1954

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Apr 26, 2023

Property Information

Block1054
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,290
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,700
40%
Improvement Value:$214,000
60%
Total Assessment$356,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,099+3.8%
2024$11,657+4.0%
2023$11,211+1.6%
2022$11,040+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft1,290DeedBook 20230, Page 25915

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 12086, Page 4440

Property Built

Built

Year Built: 1954