Skip to content

375 Watchung AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1941

Last Sale Date
Feb 16, 2010

Property Information

Block1082
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class---
DescriptionCHURCH
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,600
18%
Improvement Value:$899,800
82%
Total Assessment$1,095,400

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1941