Skip to content

12 Byrd PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 17, 2007

Property Information

Block1129
Lot114
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,482
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$164,500
45%
Improvement Value:$201,800
55%
Total Assessment$366,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,425+3.8%
2024$11,971+4.0%
2023$11,513+1.6%
2022$11,337-9.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5895, Page 409

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5493, Page 622

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5154, Page 880

Property Built

Built

Year Built: 1929