Skip to content

659 East Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1931

Last Sale Price
$491,000
Last Sale Date
Nov 23, 2020

Property Information

Block1143
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,956
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,400
32%
Improvement Value:$313,900
68%
Total Assessment$462,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,681+3.8%
2024$15,108+4.0%
2023$14,530+21.5%
2022$11,962-6.4%
Property History

Property Sale

Sale
$491,000

To:

Sq Ft1,644DeedBook 20201, Page 25968

Property Sale

Sale
$328,000

From:

To:

Sq Ft1,644DeedBook 20160, Page 24561Recorded3/22/2016

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,644DeedBook 12523, Page 8837Recorded11/10/2014

Property Built

Built

Year Built: 1931