Skip to content

22 Andover PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1961

Last Sale Price
$533,000
Last Sale Date
Nov 19, 2021

Property Information

Block1143
Lot67
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,457
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$168,400
41%
Improvement Value:$240,200
59%
Total Assessment$408,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,860+3.8%
2024$13,353+4.0%
2023$12,842+1.6%
2022$12,646+8.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$533,000

To:

Sq Ft1,457DeedBook 20220, Page 2448

Property Sale

Sale
$329,900
DeedBook 6058, Page 852

Property Sale

Sale
$164,500
DeedBook 5538, Page 358

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1961