Skip to content

1324 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1937

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
May 9, 2001

Property Information

Block1172
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,762
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$163,800
41%
Improvement Value:$235,200
59%
Total Assessment$399,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,534+3.8%
2024$13,039+4.0%
2023$12,541+1.6%
2022$12,349-3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,762DeedBook 5862, Page 588

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5718, Page 840

Property Built

Built

Year Built: 1937