Skip to content

4 Wells CourtBloomfield, NJ 07003

Built 1956

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
May 21, 2013

Property Information

Block1200
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,188
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$187,300
57%
Improvement Value:$142,300
43%
Total Assessment$329,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,180+3.8%
2024$10,771+4.0%
2023$10,359+1.6%
2022$10,201-2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft1,188DeedBook 12435, Page 8959

Property Built

Built

Year Built: 1956