Skip to content

45 Bellevue TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1956

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Mar 20, 1992

Property Information

Block1200
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,354
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,700
51%
Improvement Value:$172,400
49%
Total Assessment$355,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,045+3.8%
2024$11,605+4.0%
2023$11,161+1.6%
2022$10,990+9.2%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft1,354DeedBook 5209, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1956