Skip to content

18 Golf RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1956

Last Sale Date
Jan 28, 2008

Property Information

Block1200
Lot54
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,400
55%
Improvement Value:$148,400
45%
Total Assessment$328,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,153+3.8%
2024$10,745+4.0%
2023$10,334+1.6%
2022$10,176-7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1956