Skip to content

82 Golf RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1956

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jul 31, 2001

Property Information

Block1200
Lot70
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,589
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$208,400
53%
Improvement Value:$185,300
47%
Total Assessment$393,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,354+3.8%
2024$12,866+4.0%
2023$12,374+1.6%
2022$12,185-5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft1,589DeedBook 5827, Page 565

Property Built

Built

Year Built: 1956