Skip to content

1285 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1963
Commercial

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Apr 16, 2021

Property Information

Block1230
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class10
DescriptionOFFICE BLDG
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$309,900
44%
Improvement Value:$393,900
56%
Total Assessment$703,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,873+3.8%
2024$23,000-11.8%
2023$26,087-14.7%
2022$30,566-19.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$715,000

To:

DeedBook 20210, Page 59570

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 5648, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1963