Skip to content

300 Broadacres Drive(Block 1233 Lot 45)Bloomfield, NJ 07003

Built 1975
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$52,000,000
Last Sale Date
Apr 21, 2021

Property Information

Block1233
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class10
DescriptionOFFICE BLDG.
Dwellings1
ZoningRO
Sq Footage---
Acreage3.54

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$2,655,000
23%
Improvement Value:$8,859,400
77%
Total Assessment$11,514,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$390,568+5.7%
2024$369,349+4.0%
2023$355,222+1.6%
2022$349,797-30.2%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$52,800,000
DeedBook 6367, Page 873

Property Built

Built

Year Built: 1975