Skip to content

52 Day StreetBloomfield, NJ 07003

Built 2001

Last Sale Price
$329,000
Last Sale Date
Aug 29, 2001

Property Information

Block1261
Lot54.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class18
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,163
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$167,300
28%
Improvement Value:$437,400
72%
Total Assessment$604,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,511+3.8%
2024$19,762+4.0%
2023$19,006+1.6%
2022$18,715-1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$329,000

To:

Sq Ft2,163DeedBook 5824, Page 586

Property Built

Built

Year Built: 2001