Skip to content

48 Day StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1900
Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 1, 2024

Property Information

Block1261
Lot54.04
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$171,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,831+3.8%
2024$5,618+4.0%
2023$5,403+1.6%
2022$5,320-25.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900