Skip to content

52 Lindbergh Blvd.(54)Bloomfield, NJ 07003

Built 1936

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Dec 21, 1994

Property Information

Block1268
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,524
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$177,700
46%
Improvement Value:$209,900
54%
Total Assessment$387,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,147+3.8%
2024$12,667+4.0%
2023$12,182+1.6%
2022$11,996-4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,524DeedBook 5345, Page 760

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 4946, Page 801

Property Built

Built

Year Built: 1936