Skip to content

96 Lindbergh Blvd.Bloomfield, NJ 07003

Built 1936

Last Sale Date
Aug 10, 1977

Property Information

Block1268
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,506
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,300
36%
Improvement Value:$328,100
64%
Total Assessment$510,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,313+3.8%
2024$16,680+4.0%
2023$16,042+1.6%
2022$15,797+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1936