Skip to content

112 Lindbergh Blvd.Bloomfield, NJ 07003

Built 1936

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Aug 9, 2007

Property Information

Block1268
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,471
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,300
44%
Improvement Value:$228,500
56%
Total Assessment$410,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,934+3.8%
2024$13,425+5.9%
2023$12,682+1.6%
2022$12,488-6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft1,471DeedBook 12079, Page 8051

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5618, Page 299

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 5134, Page 646

Property Built

Built

Year Built: 1936