Skip to content

21-25 Prospect StreetBloomfield, NJ 07003

Built 2009

Last Sale Price
$239,650
Last Sale Date
Jun 7, 2022

Property Information

Block126
Lot1.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,260
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,400
87%
Improvement Value:$10,000
13%
Total Assessment$74,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,524+3.8%
2024$2,431+4.0%
2023$2,338+1.6%
2022$2,303-2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$239,650

To:

Sq Ft1,260DeedBook 20220, Page 67677

Property Built

Built

Year Built: 2009