Skip to content

92 Willow St. Unit 11Bloomfield, NJ 07003

Built 2015

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jun 14, 2021

Property Information

Block126
Lot108
QualifierC0011
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class39
Description2 BR TWH
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,103
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
23%
Improvement Value:$170,800
77%
Total Assessment$220,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,490+3.8%
2024$7,216+4.0%
2023$6,940+1.6%
2022$6,834-9.8%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft1,103DeedBook 20211, Page 28896

Property Sale

Sale
$199,900

From:

To:

DeedBook 12544, Page 5196Recorded3/21/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015