Skip to content

40-48 West Passaic Ave(Unit B01)Bloomfield, NJ 07003

Last Sale Date
Jan 30, 2020

Property Information

Block1278
Lot33
QualifierB01
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
DescriptionCLASS
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage205
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:$11,600
100%
Total Assessment$11,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$393+3.7%
2024$379+4.0%
2023$365+1.6%
2022$359-22.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0