Skip to content

27 Rutan PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1951

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Apr 11, 2021

Property Information

Block1297
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,188
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,300
39%
Improvement Value:$261,400
61%
Total Assessment$428,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,542+3.8%
2024$14,010+4.0%
2023$13,474+14.9%
2022$11,727+8.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft1,188DeedBook 20210, Page 63782

Property Sale

Sale
$391,000
Sq Ft1,188DeedBook 20190, Page 60947Recorded7/3/2019

Property Sale

Sale
$326,000

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 12479, Page 9238Recorded1/27/2014

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1951