Skip to content

16 Bryant AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1950

Last Sale Price
$99,356
Last Sale Date
Jan 25, 2019

Property Information

Block1299
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,616
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,300
41%
Improvement Value:$236,700
59%
Total Assessment$404,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,704+3.8%
2024$13,203+7.5%
2023$12,280+1.6%
2022$12,092+6.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$99,356

To:

Sq Ft1,704DeedBook 20190, Page 12822

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 5582, Page 362

Property Sale

Sale
$125,500
DeedBook 5373, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1950