Skip to content

36 Rossen PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1952

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Dec 13, 2023

Property Information

Block1299
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage990
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$168,400
53%
Improvement Value:$148,800
47%
Total Assessment$317,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,509+3.9%
2024$10,116+4.1%
2023$9,720+1.6%
2022$9,567+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft990DeedBook 20240, Page 2479

Property Built

Built

Year Built: 1952