Skip to content

1599 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1956

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Dec 28, 2004

Property Information

Block1326
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,388
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$163,800
48%
Improvement Value:$179,900
52%
Total Assessment$343,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,658+3.8%
2024$11,232+4.0%
2023$10,802+1.6%
2022$10,638-8.5%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft1,388DeedBook 6147, Page 223

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook 5621, Page 211

Property Sale

Sale
$13,500
DeedBook 5393, Page 433

Property Built

Built

Year Built: 1956