Skip to content

1603 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1956

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
May 26, 2006

Property Information

Block1326
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,216
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,000
42%
Improvement Value:$227,800
58%
Total Assessment$392,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,324+3.8%
2024$12,837+4.0%
2023$12,346+1.6%
2022$12,157+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft1,216DeedBook 6347, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1956