Skip to content

1627 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 2009

Last Sale Price
$875,050
Last Sale Date
Aug 11, 2023

Property Information

Block1326
Lot25.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage3,077
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,500
31%
Improvement Value:$383,900
69%
Total Assessment$560,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,009+3.8%
2024$18,314+4.0%
2023$17,613+1.6%
2022$17,344-11.0%
Property History

Property Sale

Sale
$875,050

To:

Sq Ft3,077DeedBook 20230, Page 57413

Property Sale

Sale
$579,000
Sq Ft3,077DeedBook 20200, Page 115Recorded1/2/2020

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

Sq Ft3,077DeedBook 12560, Page 8533Recorded6/22/2015

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 12407, Page 6456

Property Built

Built

Year Built: 2009