Skip to content

1663 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1948

Last Sale Date
Aug 22, 1975

Property Information

Block1326
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,032
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,700
38%
Improvement Value:$321,100
62%
Total Assessment$514,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,212+3.9%
2024$16,574+4.0%
2023$15,930+1.6%
2022$15,683-2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1948