Skip to content

25 Merkel DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1959

Last Sale Date
Aug 28, 2015

Property Information

Block1326
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,266
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,700
52%
Improvement Value:$156,900
48%
Total Assessment$329,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,930+3.9%
2024$10,521+4.1%
2023$10,109+1.6%
2022$9,951+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1959