Skip to content

27 Ivanhoe TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1958

Last Sale Price
$379,000
Last Sale Date
Jun 29, 2017

Property Information

Block1326
Lot63
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,263
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,400
46%
Improvement Value:$212,400
54%
Total Assessment$390,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,256+3.8%
2024$12,771+4.0%
2023$12,283+1.6%
2022$12,095+7.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$379,000

To:

Sq Ft1,434DeedBook 20170, Page 59603

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 6018, Page 931

Property Built

Built

Year Built: 1958