Skip to content

26 Foster StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1956

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jun 18, 2018

Property Information

Block1329
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,108
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,800
50%
Improvement Value:$176,500
50%
Total Assessment$350,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,882+3.8%
2024$11,448+4.0%
2023$11,010+1.6%
2022$10,842+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft1,108DeedBook 20180, Page 63102

Property Built

Built

Year Built: 1956