Skip to content

171 Whittle AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1939

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Jul 31, 2024

Property Information

Block1382
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,352
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$195,400
52%
Improvement Value:$183,800
48%
Total Assessment$379,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,862+3.8%
2024$12,392+4.0%
2023$11,918+1.6%
2022$11,736-8.5%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

To:

Sq Ft1,352DeedBook 20240, Page 49559

Property Built

Built

Year Built: 1939