Skip to content

135 Lindbergh BoulevardBloomfield, NJ 07003

Built 1938

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 13, 2015

Property Information

Block1382
Lot55
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,300
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,000
51%
Improvement Value:$200,000
49%
Total Assessment$408,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,839+3.8%
2024$13,333+4.0%
2023$12,823+1.6%
2022$12,628-9.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,300DeedBook 12534, Page 7058Recorded1/20/2015

Property Built

Built

Year Built: 1938