Skip to content

216 Sylvan RoadBloomfield, NJ 07003

Built 2009

Last Sale Price
$508,000
Last Sale Date
Dec 3, 2012

Property Information

Block1411
Lot51.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class18
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,705
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$202,700
33%
Improvement Value:$411,800
67%
Total Assessment$614,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,844+3.8%
2024$20,082+4.0%
2023$19,314+1.6%
2022$19,019-1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$508,000

To:

Sq Ft2,705DeedBook 12404, Page 7306

Property Built

Built

Year Built: 2009