Skip to content

20 Pieretti CourtBloomfield, NJ 07003

Built 1992

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jun 9, 2017

Property Information

Block1411
Lot55.05
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,160
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,800
43%
Improvement Value:$303,300
57%
Total Assessment$532,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,049+3.8%
2024$17,389+4.0%
2023$16,724+1.6%
2022$16,469-12.0%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

To:

Sq Ft2,160DeedBook 20170, Page 53355

Property Sale

Sale
$610,000
DeedBook 12150, Page 2001

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 6153, Page 631

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5389, Page 260

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 5251, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1992