Skip to content

36 Kinder DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1987

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jun 22, 2015

Property Information

Block1411
Lot55.18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,580
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$236,900
47%
Improvement Value:$268,500
53%
Total Assessment$505,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,143+3.8%
2024$16,516+4.0%
2023$15,885+1.6%
2022$15,642-5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft1,580DeedBook 12563, Page 1085

Property Sale

Sale
$392,000
DeedBook 5957, Page 896

Property Sale

Sale
$232,500
DeedBook 5396, Page 46

Property Sale

Sale
$252,892
DeedBook 4981, Page 664

Property Built

Built

Year Built: 1987