Skip to content

24 Kinder DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 5, 1998

Property Information

Block1411
Lot55.21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,296
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$227,700
49%
Improvement Value:$239,200
51%
Total Assessment$466,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,837+3.8%
2024$15,258+4.0%
2023$14,675+1.6%
2022$14,451-3.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$237,186
DeedBook 5006, Page 403

Property Built

Built

Year Built: 1987