Skip to content

16 Kinder DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1987

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Dec 18, 2002

Property Information

Block1411
Lot55.23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,960
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$231,100
46%
Improvement Value:$270,300
54%
Total Assessment$501,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,007+3.8%
2024$16,386+4.0%
2023$15,759+1.6%
2022$15,518-7.5%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft1,960DeedBook 5937, Page 460

Property Sale

Sale
$245,066
DeedBook 4990, Page 406

Property Built

Built

Year Built: 1987