Skip to content

7 Kinder DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1988

Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
Feb 27, 2025

Property Information

Block1411
Lot55.26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,360
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$217,700
35%
Improvement Value:$411,800
65%
Total Assessment$629,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,353+3.8%
2024$20,572+4.0%
2023$19,785+1.6%
2022$19,483+13.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$820,000

To:

Sq Ft2,360DeedBook 20250, Page 16533

Property Sale

Sale
$270,150
DeedBook 5075, Page 785

Property Built

Built

Year Built: 1988