Skip to content

23 Kinder DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 28, 2018

Property Information

Block1411
Lot55.30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,320
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,700
44%
Improvement Value:$288,400
56%
Total Assessment$516,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,506+3.8%
2024$16,866+4.0%
2023$16,221+1.6%
2022$15,973-4.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$222,500
DeedBook 5405, Page 451

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 5266, Page 908

Property Sale

Sale
$231,862
DeedBook 4986, Page 775

Property Built

Built

Year Built: 1987