Skip to content

27 Kinder DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1992

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Nov 23, 2021

Property Information

Block1411
Lot55.31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,280
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,700
39%
Improvement Value:$366,000
61%
Total Assessment$601,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,410+3.8%
2024$19,664+4.0%
2023$18,911+1.6%
2022$18,623-5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000

To:

Sq Ft2,280DeedBook 20211, Page 43381

Property Sale

Sale
$299,900
DeedBook 5248, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1992