Skip to content

4 Pieretti CourtBloomfield, NJ 07003

Built 1989

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Dec 19, 2012

Property Information

Block1411
Lot55.34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,973
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$228,800
46%
Improvement Value:$269,900
54%
Total Assessment$498,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,736+3.8%
2024$16,124+4.0%
2023$15,508+1.6%
2022$15,271-1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft1,973DeedBook 12408, Page 6590

Property Sale

Sale
$283,925
DeedBook 5109, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1989