Skip to content

15 Craig PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1954

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
May 13, 1996

Property Information

Block1414
Lot151
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,296
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$196,100
55%
Improvement Value:$160,500
45%
Total Assessment$356,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,096+3.8%
2024$11,654+4.0%
2023$11,208+1.6%
2022$11,037-18.1%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft1,296DeedBook 5417, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1954