Skip to content

72 Evans RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1953

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 24, 2024

Property Information

Block1414
Lot161
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,556
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$198,400
48%
Improvement Value:$213,900
52%
Total Assessment$412,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,985+3.8%
2024$13,474+4.0%
2023$12,959+1.6%
2022$12,761-9.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,556DeedBook 20190, Page 12828Recorded2/11/2019

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 12379, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1953