Skip to content

137 Darling AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1947

Last Sale Date
Sep 18, 2009

Property Information

Block1442
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,902
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,100
41%
Improvement Value:$225,700
59%
Total Assessment$381,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,951+3.8%
2024$12,477+4.0%
2023$12,000+1.6%
2022$11,817-5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1947