Skip to content

241 West Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1939

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jun 20, 2025

Property Information

Block1445
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,026
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$163,000
38%
Improvement Value:$266,100
62%
Total Assessment$429,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,555+3.8%
2024$14,023+4.0%
2023$13,487+1.6%
2022$13,281+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft2,026DeedBook 20250, Page 40683

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 12138, Page 5286

Property Built

Built

Year Built: 1939