Skip to content

102 Ferncliff RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1950

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
May 30, 2013

Property Information

Block1445
Lot68
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,264
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$184,800
55%
Improvement Value:$151,100
45%
Total Assessment$335,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,394+3.8%
2024$10,977+4.0%
2023$10,557+1.6%
2022$10,396-2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$242,000

To:

Sq Ft1,264DeedBook 12442, Page 1532

Property Built

Built

Year Built: 1950